صفحه اصلی  >> گوش و حلق و بینی >> سینوزیت


عفونت سینوس ها یا سینوزیت(sinusitis)

سینوس ها حفراتی هستند که درون استخوان های صورت قرار دارند و هر یک از آنها توسط مجرایی به بینی راه پیدا می کنند. مخاط پوشاننده این حفرات بطور طبیعی ترشحات شفافی دارد که وارد بینی می شود. این ترشحات توسط مژکهایی که جهت نوسان آنها به طرف حلق است به عقب رانده می شود و هر فرد طبیعی با هر بلع مقداری از بزاق خود و مقداری از این ترشحات بینی و سینوس ها را می بلعد. سینوس های یک فرد بالغ بطور متوسط در شبانه روز حدود یک لیتر ترشح می کنند این ترشحات در لطیف نگه داشتن مخاط پوشاننده سینوس ها و بینی موثر است و در تمیز کردن هوایی که از بینی به ریه می رسد نقش اساسی دارد. سینوس ها در ضمن چون فضاهای تو خالی دارند باعث کم شدن وزن سر می شود (در افرادی که دچار سینوزیت هستند یعنی سینوس های دارای چرک و پولیپ هستند از احساس سنگینی سر و صورت شکایت می کنند). این حفرات تو خالی سینوس ها در دلنشین کردن صدای فرد موثر هستند (در افرادی که این حفرات پر هستند و بینی گرفته است صدای تودماغی پیدا می کنند) در آخر این حفرات توخالی حالت ضربه گیر جمجمه و مغز می باشند. بدین معنی که اگر ضربه شدیدی به صورت وارد شود بواسطه وجود سینوس ها استخوان های صورت می شکند و لذا ضربه مستهلک شده و به جمجمه و در نتیجه به مغز آسیب وارد نمی شود.
سینوس ها به تعداد هشت عدد هستند که بصورت چهار تا سمت راست و چهار تا سمت چپ  و شامل سینوس های پیشانی و اتموئید و ماگزیلای و اسفنویید.

 

عامل عفونت های سینوس ها:

هر عامل آناتومیکی یا فیزیولوژیکی که منجر به انسداد تخلیه ترشحات سینوس ها بشود موجب استاز ترشحات سینوس ها شده و بنابراین باعث عفونت می شود. هر عارضه موضعی از جمله انحراف تیغه بینی و یا پولیپ آلرژیک می تواند منجر به انسداد و استاز ترشحات و عفونت سینوس ها شود. عفونت های همجوار از جمله عفونت ریشه دندان های مجاور موجب عفونت سینوس ماگزیلا می شود.
آسیب فعالیت مژکی در افرادی که سیگار می کشند و یا کسانی که در محیطی با آلودگی هوای شدید زندگی می کنند موجب خشکی مخاط بینی و سینوس ها و در نهایت عفونت سینوس را فراهم می آورد.
شنا کردن و خصوصاً شیرجه زدن در استخرهای آلوده که آب آلوده با فشار وارد حفرات سینوسها می شود منجر به عفونت سینوس ها می شود.
سینوزیت هوایی به دنبال تغییرات فشار هوا در پروازهای با ارتفاع زیاد موجب انسداد سوراخ های سینوس ها و ایجاد فشار منفی و ترشح در سینوس ها و بالاخره سینوزیت می شود.

 

علائم سینوزیت:

1. درد که معمولا در ناحیه سینوس های مبتلا وجوددارد.
2. سر درد
3. حساسیت به فشار در نواحی سینوس ها
4. کاهش یا تغییر حس بویائی.
5. ترشح بینی در پشت حلق.

 

درمان سینوزیت:

در موارد حاد و تحت حاد معمولاً اقدامات دارویی موثر است بشرطی که زود تشخیص داده شود و درمان بموقع انجام گیرد. در موارد سینوزیت مزمن معمولا اقدام جراحی ضرورت دارد.

 

عوارض بیماری های سینوسی:

1. ترشحات بدبوی دهان و بینی
2. کم و یا عوض شدن حس بویایی
3. عفونت های ریه و برونشیت ـ حنجره و گلو
4. درد صورت و سردرد
5. اگزوفتالمی یا بیرون زدگی چشم از کاسه چشم که البته ممکن است به علل دیگری ایجاد شده باشد. تورم و پتوز پلک و دو بینی ـ درد کره چشم ـ ریزش اشک
6. عوارض داخل مغزی

 

این اطلاعات برای آگاهی شما ارایه شده است .برای جزئیات بیشتر می توانید شخصا به یکی از مطب های زیر مراجعه و یا با تلفن های زیر تماس حاصل نمائید.

 

آدرس1-تهران خیابان دکتر شریعتی بالاتر از سیدخندان روبروی پارک شریعتی (کوروش)شماره 965طبقه دوم واحد 5 -
 ساعت پذیرش روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 5- 8 شب
 تلفن 22865425

 در ساعت غیر وقت مطب با تلفن همراه 09193102048تماس حاصل فرمایید 

 

آدرس2-تهران تهرانپارس بزرگراه رسالت بعد از چهارراه حجربن عدی ( تیرانداز )شماره 116طبقه همکف - تلفن 77701049 -- 77703870 ساعت پذیرش روزهای زوج از ساعت 5- 5/8 شب

 در ساعت غیر وقت مطب با تلفن همراه 09193102048تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

صفحه اصلی

آپتوز

رفع چین و چروک

زیبایی بینی

زیبایی پلک

زیبایی لب

جلوآوردن چانه

کشیدن صورت

برجسته کردن گونه

زیبایی لاله گوش

 

 

افت شنوایی بزرگسالان

افت شنوایی کودکان

کاهش شنوایی

استفاده از سمعک

سمعک های داخل گوشی

عمر سمعک

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر قرشی می باشد
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت طب نگار